Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego należą się osobie uprawnionej do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego, pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli ich egzekucja okazała się bezskuteczna. Egzekucja jest bezskuteczna, jeżeli w okresie ostatnich dwóch miesięcy komornik nie wyegzekwował pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Bezskuteczność egzekucji komornik poświadcza odpowiednim dokumentem. Ponadto za bezskuteczną egzekucję uważa się także niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami RP – przede wszystkim z powodu:

- braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu  wykonawczego w  miejscu zamieszkania dłużnika,

- braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują obywatelom polskim i cudzoziemcom przebywającym na terytorium RP m.in. na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich czy zezwolenia na zamieszkanie na czas określony.  Warunkiem uzyskania świadczenia  przez wymienione powyżej osoby jest zamieszkiwanie przez nie na terytorium RP przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że przepisy  o koordynacji systemów zabezpieczenia  społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Osoba jest uprawniona do otrzymania  świadczeń z funduszu alimentacyjnego do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej, do ukończenia 25 roku życia, bądź w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności bezterminowo.

Kiedy nie przysługuje świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej oraz gdy zawarła związek małżeński.

 

 

Kryterium dochodowe.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego  przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na  osobę  w rodzinie nie przekracza kwoty 725 złotych. W sytuacji utraty dochodu, prawo do

świadczenia  z funduszu ustala się na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego na podstawie dochodu rodziny pomniejszonego o utracony dochód, Natomiast w przypadku  uzyskania dochodu, prawo do świadczeń  z funduszu ustala się na podstawie dochodu rodziny lub osoby uprawnionej, powiększonego o uzyskany dochód.

 

Ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę  nie uwzględnia się dochodu członka rodziny przebywającego w pieczy zastępczej lub w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

 

W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary  rolne oddane w dzierżawę  z wyłączeniem:

- oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się  w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego,

- gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnie produkcyjną,

- gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę  w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Ustalając dochód rodziny uzyskany przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę,  należy pomniejszyć  dochód z gospodarstwa  o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.

Przy ustalaniu prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego do dochodu rodziny nie wlicza się kwot otrzymanych świadczeń z tego funduszu.

 

Wysokość świadczenia.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów – jednak nie wyższej niż 500 zł. Jeżeli osoba uprawniona ( lub jej przedstawiciel ustawowy) marnotrawią wypłacane świadczenia z funduszu alimentacyjnego, organ właściwy wierzyciela może przekazać  należne świadczenia w całości lub w części w formie rzeczowej.

 

Zasady i tryb postępowania w sprawach przyznawania i wypłacania świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

 Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego. Wniosek składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Wniosek powinien zawierać:

- dane dotyczące członków rodziny, w tym m.in.: imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL,

- oświadczenie wnioskodawcy o przekazaniu komornikowi wszelkich znanych mu informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu,

- oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji.

Imieniny

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Biuletyn Informacji Publicznej