Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

Utworzono dnia 05.11.2024

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.

Kampania koncentruje się na:

  • uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,

  • wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, 

  • promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,

  • promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Czy wiesz, że w Polsce co roku około 30 dzieci traci życie w wyniku przemocy zaznanej od najbliższych? Aż 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania, a 32% doznało przemocy od bliskiej osoby dorosłej. Możemy to zmienić! 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 33 lat pracuje na rzecz dzieciństwa wolnego od przemocy. Edukuje, wspiera i pomaga zarówno dzieciom, jak i rodzicom. W ciągu 10 lat liczba dzieci i nastolatków doświadczających przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych spadła z 33% do 24%. Już 59% dorosłych reaguje, gdy widzi przemoc wobec dziecka, a jeszcze pięć lat wcześniej ta liczba wynosiła jedynie 33%. Działamy dalej, bo naszym celem jest dzieciństwo bez przemocy dla wszystkich dzieci w Polsce. Walczymy o każde dziecko!

Pomóż i wyraź swój sprzeciw wobec przemocy fizycznej i psychicznej względem dzieci!  

Podpisz się pod manifestem! Pokażmy, ile jest w Polsce osób, dla których dobro dzieci jest kluczową kwestią społeczną.  
 
Chcemy żyć w społeczeństwie, które: 

  • reaguje, gdy dziecku lub nastolatkowi dzieje się krzywda,
  • promuje pozytywne wzorce wychowawcze, które opierają się na szacunku i miłości,
  • edukuje na temat praw dzieci i metod ich ochrony,
  • słyszy i szanuje głos dzieci i daje im przestrzeń do wyrażania swoich potrzeb i obaw,
  • wspiera inicjatywy i akcje społeczne, które promują bezpieczeństwo i dobrostan dzieci.

Podpisując się pod tym manifestem i dzieląc się nim ze swoim środowiskiem, możesz stać się głosem uważnego, dobrego rodzicielstwa, reagowania na przemoc wobec dzieci i życzliwości jako bezpieczna osoba dorosła. Masowe zaangażowanie społeczne jest też dla nas ważnym sygnałem wsparcia, sposobem na szerzenie świadomości i dodatkową motywacją do dalszego działania. Dlatego już dziś dziękujemy, że jesteś z nami. To dla nas bardzo ważne! 

„Wspieram Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, ponieważ wierzę, że każde dziecko zasługuje na bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo.  Fundacja konsekwentnie realizuje tę wizję, oferując kompleksową pomoc dzieciom. Ja już podpisałem, podpisz i Ty!”Jakub Gierszał, aktor, ambasador Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Z  materiałów Fundacji dowiesz się jak reagować na przemoc i być bezpiecznym dorosłym (https://fdds.pl/co-robimy/kampanie/reaguj.html) oraz jak być uważnym rodzicem (https://rodzice.fdds.pl/). Możesz też włączyć się w propagowanie kampanii (https://dziecinstwobezprzemocy.pl).

Dzieci liczą na Twoje wsparcie. Razem możemy dawać im siłę!  

Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. 

Inauguracja kampanii odbyła się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono. 

Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Zobaczcie jak mogą włączyć się do kampanii: Osoby prywatne

  • Kurs skutecznego reagowania na przemoc 
    Weź udział w kursie e-learningowym „Nieobojętni” i zdobądź wiedzę na temat skutecznego reagowania na przemoc wobec dzieci. 
  • Webinary 
    Dołącz do naszych bezpłatnych webinarów i poszerz swoją wiedzę na temat ochrony dzieci przed przemocą. Propozycja webinarów znajduje się na podstronie kampanii: Webinary i lekcje.
  • Iluminacja 19 listopada 
    Podświetl swoje mieszkanie, dom lub biuro na czerwono i podziel się zdjęciem w mediach społecznościowych z hashtagiem #19listopada, aby wyrazić swoją solidarność z kampanią. 
  • Promocja kampanii 
    Podziel się informacjami o kampanii na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, aby zwiększyć jej zasięg i zachęcić innych do zaangażowania.
     
  • Manifest
    Podpiszcie  manifest i podzielcie się nim ze swoim środowiskiem.

Webinary i lekcje online

Zapraszamy do skorzystania z oferty webinarów oraz lekcji online: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/lekcje-i-webinary/   Webinary, skierowane do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów, koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach. Lekcje online to propozycja dla całych klas, podczas których uczniowie i uczennice mogą zgłębiać tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.

Przemoc wobec dzieci to w Polsce poważny problem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. Jako społeczeństwo stajemy się bardziej świadomi, staramy się być lepszymi rodzicami, uczymy się, jak wspólnie działać na rzecz dzieciństwa mocy – bez przemocy. W zakładce poniżej znajdziesz odpowiedzi na kluczowe pytania związane z tematyką kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, które pomogą lepiej zrozumieć, czym jest przemoc wobec dzieci, jak jej zapobiegać i jak budować przyszłość pełną miłości i bezpieczeństwa dla najmłodszych

 WIĘCEJ: https://dziecinstwobezprzemocy.pl

Informacja: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę    https://fdds.pl/manifest.html

Imieniny

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 35

W poprzednim tygodniu: 44

W tym miesiącu: 108

W poprzednim miesiącu: 208

Wszystkich: 4459

Biuletyn Informacji Publicznej

e-doręczenia

Adres do e-Doręczeń  AE:PL-86473-45940-FHCIR-19

Raport o stanie dostępności 2025

https://kamiensk.naszops.pl/raport-o-stanie-dostepnosci